ATATÜRK'ün Evlıkları-ATATÜRK'ün Manevi Kızı Ülkü ADATEPE

ATATÜRKÜN MANEVİ KIZI Ülkü ADATEPE HANIM 

 

 

 

 

Ülkü ADATEPE


Atatürk’ün en küçük manevi kızı.

Ülkü Adatepe, Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın evlatlık kızı Vasfiye Hanım ile Fransızca öğretmeni ve gar şefi Mehmet Tahsin Çukurluoğlu’nun kızıdır.

Zübeyde Hanım’ın küçük yaştan itibaren yetiştirdiği Selanikli Vasfiye Hanım, Zübeyde Hanım’ın ölümünden sonra bir süre Atatürk’ün kızkardeşi Makbule Hanım’la kalmış, Atatürk kendisini Gazi Orman Çiftliği’nde istasyon şefliği yapan Mehmet Tahsin Bey’le evlendirmişti. Vasfiye Hanım ile Mehmet Bey’in çocukları olacağını öğrendiğinde ona ister kız, ister erkek olsun Ülkü isminin verilmesini isteyen Atatürk, 9 aylıkken Ülkü’yü Çankaya Köşkü’ne aldırdı ve büyüdüğü zaman yurt gezilerine beraber götürdü. Ülkü 5 yaşındayken Atatürk öldü. Üsküdar Amerikan Koleji’nde başladığı öğrenimini maddi sıkıntılar nedeniyle tamamlayamayan Ülkü, genç yaşta evlendi. İlk evliliğini Sabiha Gökçen'in amcasının oğlu Üsteğmen Fethi Doğançay ile yaptı. 13 yıl süren bu evliliğinden 2 oğlu oldu. İkinci evliliğini ise işadamı Öke Adatepe ile yaptı. Şişli, İstanbul'da Doğançay Apartmanı'nda yaşamaktadır.

 

 

 


Ülkü ADATEPE ANLATIYOR

 

 

Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe, “O, manevi evlatlarını hep kız çocuklarından seçerek, topluma önemli mesaj verdi” dedi. Adatepe, Özel İzmir Amerikan Lisesi'nin “Atatürk Haftası” etkinlikleri kapsamında düzenlenen toplantıda, Atatürk ile anılarını anlattı.

Dünyanın takdir ettiği “bir büyük devlet adamını” çok küçük yaşlarda tanıma fırsatı bulduğunu, 5-6 yaşına kadar Atatürk'ün yanında yaşadığını, onun sevgisini gördüğünü belirten Adatepe, şöyle dedi:

“Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım Selanik'ten itibaren annem Vasfiye'yi büyütmüş. Daha sonra da Ankara'ya getirmiş. Atatürk, Marmara Çiftliği'nde yaşayan annemi Mehmet Tahsin Bey'le evlendirmiş. Atatürk, annem ve babama bebeğin dünyaya gelmesi durumunda adının (Ülkü) konulmasını istemiş. Türkiye'deki en büyük Ülkü, benim. Benden önce Ülkü adı olan yoktu. Atatürk, çocukları çok severdi. Atatürk kendisini milletine adadığı için çocuk yetiştirmeye zamanı yoktu. Onun için 12 yaşındaki Sabiha Gökçen'i, 21 yaşındaki öğretmen Afet İnan Hanım'ı ve beni, (Manevi Kızı) olarak seçti.”

MANEVİ EVLATLARI HEP KIZ

Atatürk'ün çocuklara ve milletine karşı bir “psikolog” gibi davrandığını dile getiren Adatepe, O'nun çocuk ruhundan çok iyi anladığını belirtti.

Ülkü Adatepe, şöyle devam etti:

“Ben yanındayken, sürekli şefkatle yaklaşıp birşeyler öğretmeye çalışırdı. Atatürk yalana çok kızardı. (Ülkü, yalan bütün kötülüklerin başlangıcıdır) derdi. Kız ve erkek çocuklarını eşit görürdü. Manevi evlatlarını hep kız çocuklarından seçerek, topluma önemli mesaj verdi. Çocukların, gençlerin sevdikleri mesleklerde ilerlemesini isterdi. Onun için Sabiha Gökçen'i ilk harp tayyare pilotu yaptı. Öğretmen olan Afet Hanım da tarih profesörü oldu. Benim de müziğe karşı yeteneğimi bildiği için balerin olmamı çok istedi. Manevi kızlarına daima 'kendinizi beğenmeyin, başkaları sizi beğensin' derdi. Florya'da bana yüzmeyi öğretirken, denize girerken, halkıyla içiçe olmayı çok severdi. Korumaları halktı, sevgi çemberi de halktı.”

HASTALIĞI YORGUNLUKTAN

Atatürk'ün Hatay'ı sınırlara katmak için hasta halinde Adana'ya gidip bir saat ayakta kaldığını, doktorların “Oraya gitmeseydi 7 sene daha yaşardı” dediklerini anlatan Adadepe, “Atatürk, milletini, ülkesini yaşamından çok seviyordu” dedi.

Adatepe, şunları kaydetti:

“Atatürk'ü okullarınızda ruhunuzla, kalbinizle, severek okuyun. O sizlerin herzaman çağdaş bir Türkiye'de yaşamanız için mücadele etti. Atatürk hastalığının son döneminde herşeyini, CHP'ye, Türk Dil Kurumu'na, Türk milletine bıraktı. Atatürk, malını, canını Türk milleti için kullandı. Bizler, Atatürk'ü yaşatacağız. Atatürk'ün 10 yıldır yanlış tanıtıldığını gördüğüm için, okullara gidip O'nun insani yönlerini anlatıyorum. Atatürk'ü hiçbir zaman öldürmeyeceğiz. O'nun emanet ettiği Cumhuriyeti'ni, çok sevdiği siz gençlerle birlikte koruyacağız. O sizlere çok güvendi, çok inandı.”

Ülkü Adatepe, Atatürk'ün hastalığıyla ilgili olarak da “Yurdunu düşmanlardan kurtarmak için yıllarca savaştı, bedeni yorgun düştü” dedi.

Konuşmanın ardından Adatepe'ye, plaket, çiçek ve çeşitli hediyeler verildi.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !